HOLİSTİK (BÜTÜNSEL) DİŞ HEKİMLİĞİ NEDİR ?

Biyolojik diş hekimliği olarak da anılan holistik yani bütünsel diş hekimliği, diş hekimliği çalışmalarında dişlerin vücut ile farklı bağlantılarını inceleyen ve toksin (zehir) içermeyen malzemelerin kullanılmasına odaklanan bütüncül bir yaklaşımdır.

Konvansiyonel diş hekimliği sadece boynun üzerindeki alanlar ile vücuttan bağımsız bir şekilde ilgilenirken, holistik diş hekimliği hastayı bütün bir sistem olarak görür ve ağzın vücudun geri kalanı ile çok sıkı bir şekilde farklı ve içiçe girmiş bağlantıları olduğuna inanır.

Konvansiyonel diş hekimliği kullandığı materyallerin ve tedavilerin bağışıklık sistemi ve özellikle bağırsak florası üzerindeki etkileri ile ilgilenmezken, holistik diş hekimliği civalı amalgam dolgular gibi toksik materyallerden uzak durur ve diş tedavisi sürecinde farmakolojik antibiyotikler gibi bağırsak florası üzerinde ciddi hasara yol açan toksik ilaçlar yerine elden geldiğince biyolojiye zarar vermeyen çözümler sunmaya çalışır.

Holistik diş hekimliği ile ilgili standart yoktur. Bu dal, sürekli gelişen yeni ve integratif bir yaklaşım uyarınca uygulanan bir sanat olduğu için her hekimin yöntemleri birbirinden farklıdır. Bloğumuzda, konunun en önemli temelleri ile ilgili bazı ana meseleleri, Allah’ın izniyle, elden geldiğince işlemeye çalışacağız.

Hayırlı şifâlar dileğimle …

Cemil A. Sülemi
Bio-Dostu İntegratif Tıp Uzmanı
Hekim | Danışman | Araştırmacı | Yazar

HOLİSTİK (BÜTÜSEL) DİŞ HEKİMLİĞİ İLE İLGİLİ MAKALELER:

h_dis-otoimmun-iliskisi5

h_civa-ile-kandida-dansi1

h_implant-tehlikeleri1-2

kanal-tedavisi-kulucka1.1

h_kavitasyonlar1-1

h_yorgunluk-dis-iliskisi2

Reklamlar