ESANSİYEL YAĞLARIN ETKİNLİĞİ VE TEDAVİDEKİ ÖNEMİ

Aromaterapide kullanılan esansiyel yağlar hücrelerin içine nüfuz edebilen küçük moleküllerden oluşur. Hatta esansiyel yağlardaki bazı bileşikler, kan-beyin bariyerini bile geçebilmektedir.

aromaterapi_etki1Esansiyel yağlar, molekülleri büyük diğer bitkisel yağlardan farklıdır. Bitkisel yağların çoğu, hücrelerin içine girebilecek kadar ufak moleküllere sahip değillerdir ve bu nedenle bu bitkisel yağların çoğu, derinizin üzerinde kalır ve hatta gözenekleri bile tıkayabilir. Ancak, esansiyel yağlar uygulandıkları bölgede“transdermal” etkiye sahiptirler, yani deriden dolaşım sistemine ve hücrelere kadar nüfuz edebilme özellikleri vardır.

Peki bu neden önemlidir ? Çünkü, ağız yoluyla alınan herhangi bir gıda, bitkisel destek veya ilaçların çoğunun kan dolaşımına ve oradan hücrelere ulaşabilmesi için mutlaka sindirim sisteminden geçmesi gerekir. Ancak aromaterapide kullanılan esansiyel yağların böyle bir ihtiyacı olmadığı için etkisi daha hızlı ve daha güçlüdür. Bu yüzden özellikle sindirim sistemi problemi olan kişilerde vazgeçilmez bir tedavi seçeneğidir.

Hekimlerce, doğru teşhis sonucu,  doğru aromaterapik esansiyel yağı, doğru dozda ve ekolojik kalitede uygulama sonucu alınan sonuçlar şaşırtıcı derecede hızlıdır. Hızlı ve güçlü etkisinden dolayı, yanlış uygulamaların doğurduğu zararlar da ne yazık ki o kadar hızlıdır. Bu yüzden aromaterapi çok özenle ve ehil ellerce uygulanmalıdır.

Prof. Dr. Ahmet Aydın şöyle der : “Aslında tıp bilim değil, sanattır. Ama sanatını bilimsel yöntemler ile birleştirmelidir.” (1)

Maddi Sağlığınız ve Manevi Esenliğiniz Daim Olsun.

Cemil A. Sülemi
Bio-Dostu İntegratif Tıp Uzmanı
Hekim | Danışman | Araştırmacı | Yazar

Kaynaklar:
(1) Tıp Bu Değil, İlknur Arslanoğlu, 1.cilt, sayfa 48, ithaki, 5. Baskı, 2012.

Reklamlar