OTOİMMÜN HASTALIKLARDAN KURTULUŞ YOLUNDAKİ İLK TEMEL ADIM .. ALS tedavisi, ASTIM tedavisi, BEHÇET tedavisi, ALZHEIMER tedavisi, ÜRTİKER tedavisi, CROHN tedavisi, ÜLSERATİF KOLİT tedavisi, AKNE ROZASEA tedavisi, GULLIAN-BARRE tedavisi, SİSTEMİK LUPUS tedavisi, MULTİPL SKLEROZ tedavisi, MS tedavisi, HASHİMOTO TROİDİTİ tedavisi, ADDİSON tedavisi, FİBROMİYALJİ tedavisi, IGA NEFROPATİ tedavisi, VİTİLİGO tedavisi, OTİZM tedavisi, DERMATOMİYOZİT tedavisi, ANKİLOZAN SPONDİLİT tedavisi, HEMOLİTİK ANEMİ tedavisi, ÇÖLYAK tedavisi, REAKTİF ARTİRİT tedavisi, ALOPESİ AREATA tedavisi, TİP1 DİYABET tedavisi, EGZAMA tedavisi, SEDEF tedavisi, MYASTHENİA GRAVİS tedavisi, KAS ERİMESİ tedavisi, GRAVES tedavisi, ROMATOİD ARTRİT tedavisi, FONKSİYONEL TIP, CEMİL SÜLEMİ, ULTRA TEDAVİLER, HACAMAT, TIBBİ HACAMAT, TIBBİ HİCAMET, SÜLÜK, HİCAMET, APİTERAPİ, FİTOTERAPİ, SÜLÜK, TIBBİ SÜLÜK, HİRUDOTERAPİ, AROMATERAPİ, TIBBİ BESLENME, TIBBİ PERHİZ, RUKYE, YAĞLI KUPA, RENK TERAPİSİ, PSİKOTERAPİ, ŞİFA, DUA, NEBEVİ TIP, TIBBI NEBEVİ, AMALGAM, CİVA ZEHİRLENMESİ, KADMİYUM ZEHİRLENMESİ, AĞIR METAL, DOĞAL ŞELASYON, ALTERNATİF TIP, TAMAMLAYAICI TIP, DOĞAL TEDAVİLER, GDO, ŞEKER, ORGANİK, EKOLOJİK, SAFRA, YUNAN TIBBI, MİZAC, MİZAÇ, İSLAM TIBBI, ALGOLOJİ, FONKSİYONEL ALGOLOJİ, KRONİK AĞRILAR, KRONİK HASTALIKLAR, BUZDAĞININ ALTI, HASTALIK NEDENLERİ, MİKROBİYATA, FAYDALI BAKTERİLER, MİGREN, ROMATİZMA TEDAVİSİ, BAŞ AĞRILARI, KRONİK BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ

OTOİMMÜN HASTALIKLARDAN KURTULUŞ YOLUNDAKİ İLK TEMEL ADIM

Otoimmün hastalıkların bulmaca parçaları adlı makalemizde, bu tür hastalıkların başlıca nedenlerini ve tedavideki genel yaklaşımımızı özetle anlatmıştık. Bu tür hastalıkların tedavisinde, genelde en zor adım, ilk adımdır. Bu temel adım ise tıbbi perhizdir.

 “Perhiz tedavinin başıdır”.  (Hâris bin Kelede M.S. 635)

Tıbbi perhizden kastımız, otoimmün hastalıklara neden olan ve bu hastalığı tetikleyen tüm faktörlerden uzak durmaktır. İşte tedavinin en zor ve ilk temel aşaması budur.

otoimmun_ilkadim

 Otoimmün hastalıkların ortak yanı, sistemik enflamasyondur. Bu sistemik enflamasyonun altta yatan nedenlerini tedavi etmeden önce, vücudu kasıp yakıp kavuran ateşe neden olan tüm faktörlerden uzak durmamız gerekir. Bu şuna benzer; düşünün ki mutfağınızdaki doğalgaz borusu patladı ve her taraf yanıp kavrulmaya başladı. İlk atacağınız adım su getirip ateşi söndürmek mi ? Yoksa doğalgaz vanasını kapatmak mıdır ?

otoimmun_atesi_sondur

İşte, otoimmün hastalıklarda bu sistemik enflamasyonu (iltihabı) tetikleyen faktörlerden uzak durmadıkça, yapacağınız her türlü sentetik veya doğal tedaviler, size ya hiçbir fayda sağlamaz, yada sadece belli bir süreliğine sizi rahatlatır. Bu arada, bağışıklığı baskılayan sentetik tedavilerin aslında otoimmün reaksiyonu bir müddet yatıştırır gibi gözükürken öte yandan hastalığı daha da kötüye sürdüğünü ve tek bir otoimmün hastalığı birçok otoimmün hastalığa dönüştürdüğünü unutmamak gerekir.

otoimmun_havaliman1

Şimdi, otoimmün hastalarında sistemik enflamasyonu (iltihabı) tetikleyen, mikrobiyatayı bozan, bağırsak duvarının geçirgenliğini artıran ve bağışıklık sistemini baskılayan faktörleri ele alalım:

otoimmun_hocam_yasaklar

 1. Zehirler: Amalgam diş dolguları (biyolojik diş hekimi tarafından özel yöntem ile çıkartılması gerekiyor), kanal tedavisi yapılmış ölü dişler (biyolojik diş hekimi tarafından periodontal liagamantler ile birlikte çekilmesi gerekir), diş çürükleri, zehirli ağır metaller (cıva, kadmiyum, alüminyum, kurşun vb. zehirli ağır metaller), nikotin, alkol vb. her türlü zehir.otoimmun_toksik_sigara1
 2. Toksik Gıdalar: Genetiği değiştirilmiş (GDO), ziraii ilaçlar, hormonlar ve atom bombası etkisi ile bağırsak florasını harap eden sentetik antibiyotikler ve ismini okumakta zorluk çektiğiniz katkı maddeleri ile fakirleştirilmiş ve ışınlanarak birçok besin değeri öldürülmüş kirli gıdalar, rafine zeytinyağı, rafine mısır özü yağı, rafine ayçiçek yağı, margarinler, aylarca ekşimeyen endüstriyel kutu yoğurtlar ve bozulmayan uht sütler gibi rafine edilmiş ve işlenerek tabiatı bozulmuş  gıdalar, sentetik maya,  , asidik ağırlıklı beslenme tarzı, hormon ve antibiyotiklerle şişirilmiş,  gezmeyen ve otlatılmayan hayvan ürünleri vb. her türlü toksik gıda.   otoimmun_toks-k_gidalar
 3. Toksik İlaçlar: Sentetik antibiyotikler (penisilinler, tetrasiklinler, aminoglikozitler, antimantarlar vb.), steroidler (prednizolon, hidrokortizon, betametazon, deksametazon vb.), sentetik ağrı kesici ve aneljezikler, bazı doğal ve bitkisel ağrı kesiciler, ağır metal ve hayvan hücreleri içeren aşılar, sentetik doğum kontrol hapları, mide ekşimesine karşı verilen sentetik ilaçlar, sentetik sinir yatıştırıcı ilaçlar, sitotoksik, nörotoksik ve hepatotoksik ilaçlar, coQ10, B vitamini ve Glutathione düşürücü ilaçlar ve toksik ağır metal içeren ilaçlar gibi bağırsak florasına zarar veren her türlü sentetik ve doğal ilaç çeşitleri.h_big_farmageddon01
 4. Çevresel Toksinler: Toksik hava, toksik su, toksik kimyasallar, toksik temizlik ürünleri (özellikle genetiği değiştirilmiş bakteri içeren temizlik ürünleri ki çoğu öyle), sentetik kozmetik ürünleri,  antibakteriyel kimyasallar, sentetik parfümler ve deodorantlar, sentetik esansiyel kokular, toksik radyasyon vb. çevresel toksinler. Bu toksinlerin bazılarından 100% uzak durulamadığı durumlarda sürekli çeşitli arınma yöntemlerine başvurarak bu toksinlerden arınmak gerekir.otoimmun_toksik_kimyasallar
 5. Enfeksiyonlar: Parazit, kandida, toksik mantar, toksik küf, viral enfeksiyonlar ve salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonları içeren su, gıda ve ortamlar.
 6. Kronik Stres: Stressiz hayat biraz zor. Ancak bizi uzun süre strese sokan faktörlerden mutlaka uzak durmamız ve mutlaka sağlıklı stres kontrolü yöntemlerini kullanmamız gerekir.
 7. Gluten: Otoimmün hastalarındaki en yaygın ve en gizli alerjen olup, çoğu hastada yavaş morfin etkisi yapmaktadır. İyileşene kadar gluten içeren her türlü gıdadan uzak durmak gerekir.
 8. Hastaya Özel Alerjenler: Bunlar kişiden kişiye değişir ve iyileşene kadar bunlardan uzak durmak gerekir.
 9. Aşırı yemek veya uzun süre oruç tutmak: Bunların zararı, hem bilimsel çalışmalarda, hem de dînî açıdan sabittir.

Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşur: “Ademoğlu batından (karından) daha şerli bir kab doldurmamıştır. Ademoğluna onu ayakta tutacak bir kaç lokmacık yeter. Eğer illaki (yemesi) gerekli ise, o zaman üçte birini yemeğine, üçte birini içeceğine ve (kalan) üçte birini nefesine (ayırsın)”. (1)

Ayrıca, iftar etmeden birgünden fazla oruç tutmak olan visâl, sadece Peygamber Efendimize özel bir durum olup, İslam dininde bu, tüm müslümanlara yasaklanmıştır.

Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kesintisiz (iftar etmeden birgünden fazla) oruç tutmayınız”. Bunun üzerine sahabiler şöyle dediler: “Ama sen kesintisiz oruç tutuyorsun”, bunun üzerine Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle demiştir : “Ben sizin gibi değilim, bana yediriliyor ve içiriliyor”.  (2)

Ayrıca, Peygamber Efendimiz, sallallâhu aleyhi ve sellem, en mükemmel orucu, şöyle açıklıyor :
“Allah’ın en çok sevdiği oruç, Dâvûd’un orucudur. O bir gün oruç tutar, bir gün yerdi (tutmazdı).”. (3)

Dr. Natasha Campbell-McBride şöyle der : “Uzun süre oruç tutmak, aç kalmak ve aşırı yemek, bağırsak florasının kompozisyonunu ciddi şekilde değiştirebilir ve bir dizi sağlık problemine yol açabilir”. (4)

 1. Diğer faktörler: Aşırı fiziksel yorgunluk, aşırı hareketsizlik ve uzun süre aşırı hijyenik, steril ve güneşsiz ortamlarda yaşamak.

gecirgen_bagirsaklar1RESİMİ BÜYÜLTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Otoimmün hastalıkları, vücudunuzun sizi, hayat tarzınızı değiştirmeye ve sağlıklı yaşamanıza zorlamasına yönelik bir fırsat olarak görebilirsiniz.

otoimmun_kolay_degil_mumkun

Bu perhiz listesindeki birçok şeyi bırakmak zor olsa da gayet olanaklıdır. Şeker, gluten, sigara ve alkol gibi bağımlılıkları bırakmak istemeyen insanlar, kesinlikle hiçbir tedavi yöntemi ile kendilerine vakit kaybettirmesinler. Ancak, bazı insanlar, gerçekten bu bağımlılıkları bırakmak isteyip te zorlanmaktadırlar. Bu kişiler, ilk etapta bağımlılıklardan kurtulma yönünde tedavi almaları gerekir.

otoimmun_havaliman2

Sülemi Yaklaşımı ile Bağımlılıklardan Kurtulma Stratejisi

 Bendenizin bağımlılıklardan kurtulmaya yönelik öngördüğü strateji şöyledir:

 1. Duâ, yakarış ve sabır.
 2. Başta ağır metaller olmak üzere genel toksinlerden arınmak.
 3. Eğitim ve görsel bilinçlenme ile irâdeyi pekiştirmek.
 4. Tıbbi akupunktur ve tıbbi hicâmet gibi bağımlılığı çözen çok yönlü ve güçlü terapilerden faydalanmak.
 5. Fitoterapi ve apiterapi gibi yöntemlerden destek alarak kalıcı çözüm sağlamak.
 6. Faydalı, sağlıklı ve câzip alternatiflere yönelmek.
 7. Yol arkadaşı bulmak.

Bu ilk adım olarak nitelendirdiğimiz temel adımı gerçekleştirdikten birkaç ay sonra bile birçok otoimmün hastasında, enflamasyon belirtileri hızlı bir şekilde sönmeye başlamakta ve birçoğu ilaçsız remisyona otomatik olarak girebilmektedirler. İşte size ilaçsız remisyonun sırrı ! Ve bu remisyon sürecinde, vücut, bir alerjen veya tam hazmedilmemiş bir gıda ve buna bağlı olarak kendi dokuları ile savaşmak yerine, bu sefer vargücü ile kendi dokularını onarmaya başlayacaktır.

Otoimmün belirtinin sebebi, bir enfeksiyon olsa dahi, bu perhiz adımını gerçekleştirmek, vücudun total toksik yükünü hafiflettiği için, sistemik enflamasyonu illaki az veya çok dindirir.

gecirgen_bagirsaklar2RESİMİ BÜYÜLTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Otoimmün Hastalıklardan Kurtulma Yolculuğundaki Diğer Adımlar

Tabi ki, bu ilk adım, en zor ve en temel adım olmak ile birlikte, tedavide yeterli değildir. İlk adım atıldıktan sonra, optimum şifâya erişmek için, doğru bir strateji doğrultusunda ve kişiye özel bir yaklaşımla uygulanması gereken adımlar kısaca şöyledir:

 1. Anti enflamatuar (iltihap önleyici ve giderici) hayat tarzı.
 2. Anti enflamatuar (iltihap önleyici ve giderici) beslenme.
 3. Anti enflamatuar (iltihap önleyici ve giderici) tedavi ve terapiler.
 4. Toksik ağır metallerden doğal ve yan etkisiz yöntemler ile arınma.
 5. Çeşitli dokularda depolanan toksinlerden arınmak.
 6. Kronik ağrıların fonksiyonel yöntemler ile dindirilmesi.
 7. Enfeksiyonlardan arınma (parazit, kandida, ibbaç vb.).
 8. Omurgadaki eksen kaymalarının düzeltilmesi.
 9. Detoksifikasyon kanallarının onarımı.
 10. Kan dolaşımı problemlerinin onarımı.
 11. Lenfatik sirkülasyonun onarımı.
 12. Otonom sinir sisteminin regülasyonu.
 13. Sindirim sisteminin onarımı.
 14. Bağırsak duvarının ve bağışıklığın %80’ini teşkil eden mikrobiyatanın onarımı.
 15. Hormonal dengesizliklerin düzeltilmesi.
 16. Besin, mineral ve vitamin yetmezliklerinin giderilmesi.
 17. Hücresel enerji metabolizmasının canlandırılması.
 18. Sağlıklı fiziksel aktivitelerin desteklenmesi.
 19. Zihnin ve sinir sisteminin sakinleştirilmesi.
 20. Nazar, sihir ve şeytanların musallat olması gibi metafizik etkenlerin bilimsel olarak tedavi edilmesi.
Tedavide de Fonksiyonel Bakışı Unutmamak

Fonksiyonel tıp uzmanları, otoimmün hastalıkların altta yatan tüm nedenlerini gerekli tüm tedaviler ile çözmeye çalışırken, tedavide fonksiyonel bakışı unutmamaları gerekir. Öyle ki, tedavilerin de fonksiyonel olma gerekliliği, başta alopatik tıp menşeli fonksiyonel tıp uzmanları olmak üzere bazı fonksiyonel tıp uzmanları tarafından gözardı edilen bir konudur.

h_big_fonksiyonel_tip_4

Fonksiyonel tıbbın paradigmasını (bakış açısını) tedavide uygulamak için, uygulanan tedavilerin, vücudun herhangi bir fonksiyonuna (işlevine) zarar vermemesi gerekir. Çünkü fonksiyonel tıbbın hedefi, vücuda bir bütün olarak bakıp, sadece bir fonksiyonu değil tüm fonksiyonları (işlevleri) dengelemektir. Eğer uygulanacak herhangi bir tedavi yöntemi, vücudun herhangi bir işlevine zarar veriyorsa, bu hem fonksiyonel tıbbın ana hedefine, hem de tedavideki bütünsel bakışa aykırı düşer. Tedavide, elbette, aşamalı strateji olabilir. Ancak, tedavideki hiçbir aşama, vücudun bir fonksiyonunu restore etmek uğruna olsa bile, vücudun herhangi başka bir fonksiyonuna (işlevine) zarar vermemesi gerekir.

img_fonksiyoneltip_zararver

Prof. Dr. Ahmet Aydın şöyle der : “Aslında tıp bilim değil, sanattır. Ama sanatını bilimsel yöntemler ile birleştirmelidir.” (5)

Otoimmün Hastalıkların Tedavisinde Sülemi Yaklaşımı

Son olarak, Sülemi Yaklaşımı ile otoimmün hastalıkların, fonksiyonel tıp paradigması ile ultra fonksiyonel bir strateji ve çözümler ile tedavi etme farkını kısaca hatırlatmak istiyorum:

   1. Teşhis yöntemlerinin zenginliği.
   2. Birçok kadim tıp ekolünden istifâde etmek.
   3. Her zaman doğal ve zararsız çözümleri seçmek.
   4. Sistemik, çok yönlü, kombinasyonlu ve yüksek etkinlikte tedavi ve terapiler.
   5. Kişiye özel tedavi stratejisi ve şifâ çözümleri.
   6. Stres ve psikolojiye maddî ve manevî çözümler.
   7. Pratiklik ve uygulanabilirlik.

Aslında herşeyden önce, bu ilk adımı ve ona müteâkip olan adımları doğru bir şekilde atabilmek için duâ ederek, şifâ güzergâhına doğru yol alırken, ALLAHTAN, bize güç ve irâde bahşetmesini istemek gerekir.

Şu ayet üzerinde sürekli tefekkür etmek bize birçok şeyi daha iyi anlamamıza vesile olacaktır :  “Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayınız!” (Haşr Suresi: 19. Ayet)

Zulmettiğiniz ve hakkına girdiğiniz insanlar varsa düşünün, sağlığınızı ihmal ederek kendi nefsinize zulmetmek cezanız olmaya !

Ayrıca, Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi ve sellem’in şu inci sözlerini de akıldan hiç çıkarmamak gerekir:

“Allah’ı gözet ki, O da seni gözetsin. Allah’ı gözet ki O’nu yanında bulasın. Bir şey istediğinde Allah’tan iste. Yardım talebinde bulunduğunda Allah’tan yardım iste. Şunu bil ki, bütün ümmet sana fayda vermek üzere birleşseler, ancak Allah’ın sana takdir ettiği kadar fayda verebilirler ve eğer bütün ümmet sana zarar vermek için birleşseler ancak sana Allah’ın takdir ettiği kadar zarar verebilirler.” (6)

Ultra Sağlık ve Optimum Huzur Dileği İle.

Cemil A. Sülemi
Bio-Dostu İntegratif Tıp Uzmanı
Hekim | Danışman | Araştırmacı | Yazar

Kaynaklar:
(1) Tirmizi. Sahih Hadis.
(2) Buhari. Oruç bahsi, Visâl babı. Sahih Hadis.
(3) Buhari. Oruç bahsi. Sahih Hadis.
(4) GAPS Bağırsak ve Psikoloji Sendromu, Uzm. Dr. Natasha Campbell-McBride MD, Sayfa 38, Adalin Yayınları, 2014.
(5) Tıp Bu Değil, İlknur Arslanoğlu, sayfa 48, ithaki, 5. Baskı, 2012.
(6) Tirmizi. Sahih Hadis.

OTOİMMÜN HASTALIKLAR İLE İLGİLİ MAKALELER:

OTOİMMÜN HASTALIKLARDAN KURTULUŞ YOLUNDAKİ İLK TEMEL ADIM .. ALS tedavisi, ASTIM tedavisi, BEHÇET tedavisi, ALZHEIMER tedavisi, ÜRTİKER tedavisi, CROHN tedavisi, ÜLSERATİF KOLİT tedavisi, AKNE ROZASEA tedavisi, GULLIAN-BARRE tedavisi, SİSTEMİK LUPUS tedavisi, MULTİPL SKLEROZ tedavisi, MS tedavisi, HASHİMOTO TROİDİTİ tedavisi, ADDİSON tedavisi, FİBROMİYALJİ tedavisi, IGA NEFROPATİ tedavisi, VİTİLİGO tedavisi, OTİZM tedavisi, DERMATOMİYOZİT tedavisi, ANKİLOZAN SPONDİLİT tedavisi, HEMOLİTİK ANEMİ tedavisi, ÇÖLYAK tedavisi, REAKTİF ARTİRİT tedavisi, ALOPESİ AREATA tedavisi, TİP1 DİYABET tedavisi, EGZAMA tedavisi, SEDEF tedavisi, MYASTHENİA GRAVİS tedavisi, KAS ERİMESİ tedavisi, GRAVES tedavisi, ROMATOİD ARTRİT tedavisi, FONKSİYONEL TIP, CEMİL SÜLEMİ, ULTRA TEDAVİLER, HACAMAT, TIBBİ HACAMAT, TIBBİ HİCAMET, SÜLÜK, HİCAMET, APİTERAPİ, FİTOTERAPİ, SÜLÜK, TIBBİ SÜLÜK, HİRUDOTERAPİ, AROMATERAPİ, TIBBİ BESLENME, TIBBİ PERHİZ, RUKYE, YAĞLI KUPA, RENK TERAPİSİ, PSİKOTERAPİ, ŞİFA, DUA, NEBEVİ TIP, TIBBI NEBEVİ, AMALGAM, CİVA ZEHİRLENMESİ, KADMİYUM ZEHİRLENMESİ, AĞIR METAL, DOĞAL ŞELASYON, ALTERNATİF TIP, TAMAMLAYAICI TIP, DOĞAL TEDAVİLER, GDO, ŞEKER, ORGANİK, EKOLOJİK, SAFRA, YUNAN TIBBI, MİZAC, MİZAÇ, İSLAM TIBBI, ALGOLOJİ, FONKSİYONEL ALGOLOJİ, KRONİK AĞRILAR, KRONİK HASTALIKLAR, BUZDAĞININ ALTI, HASTALIK NEDENLERİ, MİKROBİYATA, FAYDALI BAKTERİLER, MİGREN, ROMATİZMA TEDAVİSİ, BAŞ AĞRILARI, KRONİK BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ

h_big_otoimmun_hastalar_organik_3_neden

h_dis-otoimmun-iliskisi3

h_vucudunuza-kapa-ceneni-demeyi-birakin1

h_big_hastaliklara_isim_4

h_magnezyum_yetmezligine-fonksiyonel-bakis1

Reklamlar