Büyük Tartışma: Hastalıkların Nedenleri / Ralph Metzner

19. yüzyılda her ikisi fransız olan, bilimsel tıbbın iki devi, hastalıkların tedavilerinin anlaşılmasında, günümüzde de halen geçerli olan, farklı radikal paradigmaları ileri sürmüşlerdir.

Kimyager ve mikrobiyolog olan Louis Pasteur (1822-1895), mikrop teorisini ortaya koydu. Buna göre, hastalıkların nedenini, farklı organ sistemlerinin işleyişinin ve yapılarının, bulaşıcı mikroplar tarafından zarara uğramasına bağlamıştır.

Bu paradigma, istilacı mikropları yok etmek için antibiyotiklerin kullanımına ve mikrobun düşük dozlarda verilerek vücudun bağışıklık ve savunma sistemine meydan okuyup bu şekilde sistemik enfeksiyonları önlemek için aşıların kullanımına temel oluşturmuştur.

Pasteur ile aynı devirde yaşamış olan arkadaşı, fizyolog Claude Bernard (1813-1878), farklı bir tartışma ile vücudun iç ortamının dengesinin önemi savunmuştur.  Milieu Intérieur diye isimlendirdiği vücudun bu iç ortamı hakkında şöyle der: “İç ortamın değişmezliği özgür ve bağımsız bir hayatın şartıdır”.

Bernard, vücudun enfeksiyonlara duyarlı bir hale gelmesinin ancak iç dengenin – yada bugünkü adı ile homeostasis – bozulmasından dolayı meydana geldiğini düşünmüştür. Sonuçta, kanımızda, bağırsaklarımızda ve vücudumuzda yaşayan milyarlarca mikrop ve bakteri bulunmaktadır. Neden bu enfeksiyonlar bizi bazen hasta ederken başka zamanlar bizi hasta etmiyor ? Bakteriyel veya viral ajanlar bizim deyişimizle “etrafta gezdikleri” zaman neden bazı insanlar hastalanır ve diğerleri sağlıklı kalır ?

Bir söylentiye göre Pasteur ölüm döşeğindeyken “Bernard haklıydı, mikrop hiçbirşeydir. Çevre ise herşeydir”  diyerek mikrop teorisinden vazgeçmiştir.

20. Yüzyılın ünlü Fransız-Amerikan mikrobiyoloğu René Dubos (1901-1982) Bernard’ın ilkesini kabul etmiş ve şöyle demiştir: “Mikrobiyal hastalıkların çoğu normal bireyin vücudundaki organizmalardan kaynaklanmaktadır. Vücudda bir rahatsızlık meydana geldiği zaman, bu organizmalar vücudun dengesini bozarak kendileri hastalığın nedeni olmaktadırlar.”

Günümüzde, Pasteru’ün mikrop teorisi, farmakoloji endüstrisinin, milyarlarca dolar araştırma ve daha güçlü anti-bakteriyel ve anti-viral ilaçların satış programlarının gerekçesine haline gelmiştir. Ayrıca, bakteriyel mutasyonun panzehir keşfinden çok daha hızlı ilerlediği gerçeğinin tahmin edilebilir bir sonuç olmasına rağmen, antibiyotikler hastalığa eğilimli kişilerde ve endüstriyel tarımda çokça kullanılmaya başlanmıştır.

Bernard/Dubos teorisinin uyarınca, sağlık ve sıhhatin, iç ortamda homeostatik dengenin bir neticesi olduğu gerçeği, günümüzde etkisi hızla ilerleyen, eski Hint Tıbbı, Çin tıbbı ve Fonksiyonel ve İntegratif tıp sistemi sahasında gayet belirgindir.

Tüm bu yaklaşımlarda, sağlığın tesisi ve hastalığın önlenmesi için, yaşam tarzı, çevresel faktörler, beslenme, egzersiz, psikolojik esenlik ve ruhsal sağlık ciddi bir şekilde önem verilen öğelerdir.

Dr. Grisantinin Notları:  Louis Pasteur’ün araştırmaları ve harika keşfine minnettar olmak büyük önem taşımaktadır. Bir zamanlar öldürücü olan bulaşıcı hastalıklar artık Louis Pasteur’ün sayesinde etkili bir şekilde tedavi edilmektedir. Ama, akut hastalıkları yönetiminde kullanılan bu teori, birçok kronik hastalıkları tedavi etmekte verimli değildir. Günümüzün tıp sistemi, diyabet, otoimmün, kanser ve kalp hastalıkları gibi birçok kronik hastalıkların tedavisinde  halen “tek bir” tedavi arayışı içindendir.

Bir grup insanları, sürekli, A yada B yada C hastalığı için bir “ilaç” koşturması içinde görürüz. A yada B yada C hastalığı için bir “ilaç” bulmak için bağış istenir bizden. Tekrar söylemek istiyorum ki, bu anlayış ancak Louis Pasteur’ün hatalı teorisini kronik ve uzun süren sağlık sorunları ile yanlış bir şekilde ilişkilendirmekten ötürü meydana gelmektedir.

Bunun yerine Claude Bernard’ın çalışmalarını kucaklamamız gerekir. O, vücudun iç ortam dengesini düzeltmek için daha çok vakit harcamamız gerektiğini söylerken tamamen haklıydı. İşte bu Fonksiyonel Tıbbın odak noktasıdır. Fonksiyonel Tıp pratisyenleri, tutkulu bir şekilde, vücudun iç ortamında nelerin yanlış işlediğini keşfetmeye  çalışıp bunu düzeltmek için çözümler sunarlar. Birçok uzun süren sağlık problemlerinin çözümünde sonuçlar inanılmaz derece şaşırtıcıdır.

Yukarıda da belirtildiği gibi, Louis Pasteur ölüm döşeğinde iken “Bernard haklıydı. Mikrop hiçbirşeydir. Çevre ise herşeydir” diyerek, Claude Bernard’ın çalışmalarının sonucunda yatan gerçeğe katılmıştır.

Şimdi sen hangi taraftasın ? Halen hastalığını tedavi edecek “tek bir” ilaç peşindemisin, yoksa hasta vücudunun iç ortamını tamir etmenin birçok sorununun çözümü olacağını anlıyormusun ?

Fonksiyonel Tıbbı araştır. Uzun zamandır aradığın cevabı onda bulabilirsin.

Yazan: Ralph Metzner
Tercüme Eden: Cemil A. Sülemi
Bio-Dostu İntegratif Tıp Uzmanı
Hekim | Danışman | Araştırmacı | Yazar

RESİMİ BÜYÜLTMEK İÇİN TIKLAYINIZ:

img_hastaliklarinbuzdagi3

FONKSİYONEL TIP İLE İLGİLİ DİĞER MAKALELER:

OTOİMMÜN HASTALIKLARDAN KURTULUŞ YOLUNDAKİ İLK TEMEL ADIM .. ALS, ASTIM, BEHÇET, ALZHEIMER, ÜRTİKER, CROHN, ÜLSERATİF KOLİT, AKNE ROZASEA, GULLIAN-BARRE, SİSTEMİK LUPUS, MULTİPL SKLEROZ, MS, HASHİMOTO TROİDİTİ, ADDİSON, FİBROMİYALJİ, IGA NEFROPATİ, VİTİLİGO, OTİZM, DERMATOMİYOZİT, ANKİLOZAN SPONDİLİT, HEMOLİTİK ANEMİ, ÇÖLYAK, REAKTİF ARTİRİT, ALOPESİ AREATA, TİP1 DİYABET, EGZAMA, SEDEF MYASTHENİA GRAVİS, GRAVES, ROMATOİD ARTİRİT, FONKSİYONEL TIP, CEMİL SÜLEMİ, ULTRA TEDAVİLER, HACAMAT, TIBBİ HACAMAT, TIBBİ HİCAMET, SÜLÜK, HİCAMET, APİTERAPİ, FİTOTERAPİ, SÜLÜK, HİRUDOTERAPİ, AROMATERAPİ, TIBBİ BESLENME, TIBBİ PERHİZ, RUKYE, YAĞLI KUPA, RENK TERAPİSİ, PSİKOTERAPİ, ŞİFA, DUA, NEBEVİ TIP, AĞIR METAL, DOĞAL ŞELASYON, ALTERNATİF TIP, DOĞAL TEDAVİLER, GDO, ŞEKER, ORGANİK, EKOLOJİK, SAFRA, YUNAN TIBBI, İSLAM TIBBI, ALGOLOJİ, FONKSİYONEL ALGOLOJİ, KRONİK AĞRILAR, KRONİK HASTALIKLAR, BUZDAĞININ ALTI, HASTALIK NEDENLERİ, MİKROBİYATA, FAYDALI BAKTERİLER, MİGREN, ROMATİZMA, BAŞ AĞRILARI

h_big_hbuzdagi

h_big_hastaliklara_isim_4

h_magnezyum_yetmezligine-fonksiyonel-bakis1

h_big_hipertansiyon2

h_big_gercek_butik_tip

Reklamlar